سی و سه پل اصفهان

اصفهان نیمه گمشده جهان

اماکن گردشگری اصفهان

 

تورگردشگری اصفهان : شاید شنیده باشید میگویند ” اصفهان نصف جهان”

در واقع کمی این جمله اغراق آمیز می رسد اما وقتی به این شهر جدی تر نگاه میکنیم ، میبینیم که این جمله آنقدر ها هم بی جا نیست. اصفهان یکی از پایتخت های مهم ادوار تاریخ ایران بوده و از تاریخ بسیار غنی برخوردار است. اصفهان سومین شهر پرجمعیت ایران را دارد و جزء شهرهای توریست خیز ایران است.

بازار قیصریه

اگر به اصفهان سفر کنید حتما نام بازار قیصریه به گوشتان خواهد رسید. بازار قیصریه اصفهان در دوران صفویه ساخته شد  و این بازار در زمان صفویه محل فروش پارچه های گرانبها بوده است اما امروزه بازار قیصریه به فروش صنایع دستی اصفهان شهرت دارد. این بازار در قسمت شمالی میدان نقش جهان قرار دارد و سر زدن به آن جزء واجبات سفر به اصفهان است.

بازار قیصریه

میدان امام (میدان نقش جهان)

این میدان که در ابتدا یک باغ بسیار عظیم به نام نقش جهان بوده در دوره شاه عباس اول وسعت داده شد و بنا ها تاریخی بزرگی در اطراف آن به وجود آمدند. این میدان ابتدا محل بازی چوگان و نمایشهای مختلف بوده و همچنین در آن رژه های سپاه صفوی انجام میشده است. این میدان بزرگ یکی از بزرگترین میدان های جهان است که  تاریخی به اندازه ی یک عمر دارد. از امکانات  این میدان میتوان به کالسکه سواری در محیط و خرید صنایع دستی در اطراف میدان اشاره کرد.  میدان نقش جهان در مرکز شهر اصفهان قرار دارد و در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد میدان نقش جهان اصفهان به مقاله میدان نقش جهان ، میدانی به وسعت جهان مراجعه فرمائید.

میدان نقش جهان

سی و سه پل

این  شاهکار معماری 300 متری در دوران شاه عباس اول  بر روی زاینده رود ساخته شد.  این پل که طویل ترین پل زاینده رود است  شاهد جشن های فراوان دوره صفویه و جشن آب پاشان ارامنه جلفا بوده است. این پل زیبا یکی از شاهکار های پل سازی تاریخ ایران و جهان است .

سی و سه پل

پل شاهی ( پل خواجو)

این پل زیبا در زمان شاه عباس دوم  به صورت امروزی ساخته شده است چرا که این  پل در اواخر دوره تیموری ها  تقریبا ساخته شده بود ه است.  بیگر بیکی که در وسط این پل قرار دارد محل اقامت  شاه صفوی و خانواده او به صورت موقت بوده است. این پل به مناسبت بزرگان و خواجه های دوره صفوی اسم گذاری شده. اگر به اصفهان رفتید حتما سری به این بنای تاریخی زیبا بزنید.

پل خواجو

عالی قاپو

قصر عالی قاپو که محلی برای اقامت سفرا و شخصیت های عالی رتبه  صفوی بوده است در زمان شاه عباس اول ساخته شده است. این قصر5 طبقه ای زیبا هر طبقه اش یک نقاشی منحصر به فرد دارد. عالی قاپو یک نمونه بسیار زیبا از معماری دوران صفویه میباشد . بخش شاه نشین این قصر بعد ها به آن اضافه شد که در آن شاهان صفوی به تماشای مراسمات مختلف میدان نقش جهان مینشستند.

عالی قاپو

چهل ستون

باغ چهلستون در دوره شاه عباس اول ساخته شده است. این بنا که مساحتی بالغ بر68 هزار متر دارد بیست ستون دارد که در انعکاس آب حوض مقابل خودش به شکل چهل ستون دیده میشود البته هرچند نامگذاری این بنا فقط به این  نبوده و عدد چهل در اصل به معنای تعداد زیاد ستون های این بنا میباشد.  اگر به اصفهان سفر کردید به هیچ عنوان چهل ستون را از دست ندهید چون واقعا از تماشای آن لذت میبرید.

چهل ستون

آتشگاه

در هشت کیلومتری  غربی اصفهان یک کوه واقع است که دارای ویرانه هایست. در آنجا یکی از آتشکده های معروف اصفهان واقع شده است. احتمالات در مورد اینکه این بنا برای چه زمانی است بسیار زیاد است اما برخی مورخان میگویند که این بنا در زمان ساسانیان  واقع شده است.

آتشگاه

مدرسه چهار باغ ( مدسه مادر شاه)

مدرسه چهار باغ آخرین بنای تاریخی شکوهمند دوره صفویه میباشد که برای تعلیم و تعلم علوم دینی تاسیس گردید. کاشی کاری های این بنا چشم نوازند و به زیباترین شکل ممکن خلق شده اند. کاروان سرای این بنا که محل اسکان مسافران در زمان صفویه بوده است یکی از زیباترین بنا های اقامتی جهان میباشد. این بنا هم اکنون به مهمانسرای عباسی شهرت یافته است.

چهارباغ

کلیسای وانک

کلیسای وانک یکی از مشهورترین کلیساهای محله جلفای اصفهان میباشد. این کلیسا در زمان شاه عباس دوم ساخته شده از و از نظر کاشی کاری و نزئین سبک خاص خودش را دارد. نکته جالب این کلیسا آن است که این کلیسا معماری کاملا ایرانی داشته و فقط در موارد اندکی از معماری خارجی های استفاده شده است.

کلیسای وانک

این ماکان های گردشگری تمام مکان های گردشگری زیبای اصفهان نبوده و در ادامه با اماکن تاریخی بیشتری از اصفهان با سایت تراویل  آشنا خواهیم شد.