اماکن گردشگری استان کرمان

اماکن گردشگری کرمان

استان کرمان پهناورترین استان ایران می باشد که در جنوب شرقی این کشور قرار گرفته است و شهر کرمان که مرکز این استان است، جزء کلان شهر های ایران  با جمعیتی 800 هزار نفری می باشد. کرمان جزء 5 شهر تاریخی ایران بوده و در خود بنا های تاریخی بسیاری دارد.  استان کرمان در خود هنر های صنعتی فوق العاده ای جا داده و از آنها می توان به  فرش کرمان ، ظروف مسی و پته  (نوعی رو دوزی)  اشاره کرد.  استان کرمان در حدود 3 میلیون تن جمعیت داشته و 7 بنای تاریخی آن در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده اند. زیره ، عطر ، پسته ، مسقطی و حنا جزء سوغاتی های خوب استان کرمان هستند. با سایت تراویل همراه باشید تا این استان را بیشتر بشناسید.

باغ فتح آباد

باغ فتح آباد یکی ار آثار ثبت شده در آثار ملی ایران می باشد و در حدود 25 کیلومتری شهر کرمان قرار دارد. این بنای تاریخی در دوران قاجار ساخته شده و علت ساخت آن ، مکانی برای یاد بود فضل علی خان بیگلربیگی یکی از حاکمان بزرگ کرمان بوده است . این عمارت زیبا در کنار عمارت اصلی یک عمارت چهار فصل نیز دارد که  در حال حاضر با باز شدن این عمارت رو به عموم امکان رزرو و اجاره هر دو عمارت وجود دارد.

باغ فتح آباد

ارگ بم

ارگ بم بزرگترین بنای خشتی جهان بوده است که پانصد سال قبل از میلاد مسیح بر روی جاده بم ساخته شده است. در کل بنا یک دژ بزرگ دیده می شود اما ابهت و بزرگی ارگ واقع در قلب این دژ موجب آن شده است که کل این مجموعه به نام ارگ بم شناخته شود. ارگ بم تا قرن 18 ام میلادی مورد استفاده قرار میگرفته است. متاسفانه در سال 1382 زلزله سهمگینی که شهر بم را لرزاند، موجب از بین رفتن چیزی در حدود 80 درصد این ارگ بزرگ شد اما هیچ چیز مانع آن نمی شود که این بنای تاریخی زیبا شما را تحت تاثیر خود قرار ندهد.

ارگ بم

گنبد جبلیه

گنبد جلبیه یک بنای تمام سنگی می باشد که  در قسمت شرقی شهر کرمان و مجاورت پارک پردیسان کرمان قرار دارد. این بنا متعلق به دوره ساسانیان می باشد و بحث های زیادی در مورد آنکه این بنا به چه علت ساخته شده است وجود دارد. معماری این بنای با شکوه به صورت هشت ضلعی بوده و در داخل آن موزه سنگ کرمان قرار دارد. اگر به شهر کرمان سفر کردید حتما سری به این بنای با شکوه بزنید.

گنبد جبلیه

ارگ راین

ارگ راین یکی از بزرگترین بنا های خشتی جهان و سومین بنای خشتی بزرگ مسکونی ایران می باشد که در دوره ساسانیان ساخته شده است. این ارگ در جنوب غربی شهر کرمان واقع شده . بر اثر حوادث طبیعی تقرییا بخش هایی از آن از بین رفته است. این ارگ زیبا به صورت چهار ضلعی بوده و یک دروازه با شکوه در قسمت شرقی دارد که تنها راه ورود و خروج به این ارگ می باشد. ارگ راین بنای با شکوهی است که شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ارگ راین

موزه هنر های معاصر

موزه صنعتی کرمان در خیابان شریعتی واقع شده است و دارای  آثار هنری هنرمندان بزرگ جهانی و ایرانی می باشد. نیمی از آثار این موزه برای سید علی اکبر صنعتی بوده و بقیه آثار برای هنرمندانی چون : سهراب سپهری ، کمال الملک ، علی محمد ، آگوست رودن ، هنری مور و … می باشد. اگر به شهر کرمان رفتید حتما به این موزه زیبا سری بزنید.

موزه هنرهای صنعتی کرمان

گندم بریان

گندم بریان در 80 کیلومتری شهر شهداد استان کرمان قرار گرفته و در کویر لوت قرار دارد. نام دیگر این منطقه ریگ سوخته است چرا که سطح آن پوشیده از گدازه های آتشفشانی می باشد. بنا بر گزارشاتی گندم بریان گرم ترین نقطه کره زمین با دمایی در حدود 70.5 درجه  بوده و هیچ نوع علایم حیاتی در آن دیده نمی شود. شب های این منطقه بسیار زیبا بوده و کویر آن برای گشت و گزار مناسب است و فقط باید در زمان های  بیشینه دما از رفتن به آنجا پرهیز کنید.

گندم بریان

باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان یکی از زیباترین و تاریخی ترین باغ های کرمان به شمار می رود که جزء فهرست آثار ملی ایران و فهرست میراث جهانی یونسکو می باشد. این باغ که در دو کیلومتری شهر ماهان استان کرمان واقع شده است در اواخر دوره قاجاریه ساخته شده است. این مجموعه دارای دو قسمت شرقی و غربی بوده و عمارت های آن بسیار زیبا هستند. این بنای زیبا دارای معماری فوق العاده ای بوده و جزء باغ تخت های ایرانی به شکل مستطیل می باشد.

باغ شاهزاده ماهان