لوازم موردنیاز در کویر

7 نکته که در سفر به کویر باید رعایت کرد

نکات مهم در سفر به کویر

سفر به کویر در حالی که خیلی لذت بخش است ولی معضلات و مشکلات خاص خودش را نیز دارد. رعایت کردن بعضی نکات مهم در هنگام سفر به تور گردشگری کویر موجب آن می شود که کنر با این مشکلات روبرو شوید و یا اگر روبرو شدید حل کردن آن راحت تر باشد. همان طور که می دانید، کویر آب و هوایی سخت و گرم دارد و شب های سرد و تاریک که خطرناک می باشند. در این بین شما به نکات و مواردی نیاز دارید .

راهنمای سفر به کویر

1- تور لیدر ماهر

بهتر است که در هنگام سفر به کویر از تورهای گردشگری استفاده کنید و تا جای ممکن اگر به محیط کویر مقصد آشنایی ندارید از سفر به تنهایی و یا با دوستان خودداری کنید.  همراه شدن با یک لیدر ماهر که منطقه را به خوبی می شناسد و تقریبا به تمامی راه ها، محل چشمه ها ، کوه ها ، مناطق مسکونی و.. مسلط است موجب آن می شود که شما از سفر خود لذت دو چندان ببرید و نگران مشکلات احتمالی یا خطراتی دیگر نباشید. فرض کنید در هنگام بازگشت به کمپ خود از کویر به شب خوردید و هوا تاریک شده است. اگر یک تورلیدر ماهر در کنار شما باشد به راحتی میتواند از طریق جهت ستاره ها یا شناخت منطقه به شما کمک کند تا به محل اسکانتان بازگردید.

اگ بدون تور لیدر به سمت کویر رفتید حتما با یکی از افراد محلی یا کسانی که منطقه را می شناسند صحبت کنید و از آنها راهنمایی بگیرید.

2- به همراه داشتن لوازم ضروری

در هنگام سفر به کویر حتما لوازم ضروری که هر آن احتمال استفاده از آنها در سفر وجود دارد را با خودتان بردارید.اگر با تور به کویر میروید حتما از تورلیدرتان در مورد لوازم مورد احتیاج برای سفر پرس و جو کنید و اگر با دوستان و به صورت شخصی به سمت کویر می روید حتما لوازم زیر را به همراه داشته باشید.

  • اگر با دوستان به کویر سفر می کنید حتما با حداقل دو وسیله نقلیه ترجیحا دو دیفرانسیل حرکت کنید و درکنارتان حتما بزنزین و لاستیک زاپاس داشته باشید.
  • حتما با خوتان یک تخته چوب محکم و یک بیل داشته باشید تا در هنگام گیر کردن ماشین در شن بتوانید آنرا خارج کنید..
  • لوازم یئکی ماشین و جعبه ابزار تجهیز با خودتان بردارید.
  • مواردی مانند : چادر ، کیسه خواب، چراغ قوه ، سیم بکسل ، دوربین ، قطب نما و یک نقشه خوب را فراموش نکنید و حتما در کنار خودتان داشته باشد.
  • کرم ضد آفتاب و عینک دودی با خودتان داشته باشید تا از آفتاب سوزان کویر در امان باشید.

3- آب مایع نجات بخش در کویر

در کویر تا جای ممکن همراه با خودتان آب حمل کنید . اگر  با تور گردشگری به سمت کویر می روید حتما در هنگام گشت زنی در کویر با خودتان آب به اندازه کافی بردارید و اگر با ماشین شخصی به کویر می روید حتما حتما ،  در دبه های سه لیتری با خودتان آب حمل کنید.

4- غذا و خوراکی های شیرین

اگر با تور گردشگری به سفر می روید میتوانید با خودتان مقداری غذای کنسروی و خوراکی های شیرین بردارید و اگر به صورت شخصی به کویر سفر می گنید حتما با خودتان غذا چه به صورت پخته شده و چه به صورت کنسروی بردارید و در کنار این ها اگر توانستید  یک عدد هندوانه نیز به همراه داشته باشید. خوراکی های شیرین موجب آن می شود که قند خون شما در هنگام شدت گرما افت نکند.

5- آشنایی با حیوانات کویر

کویر محل زندگی برخی حیوانات می باشد که بد نیست برخی از آنها را بشناسید.

شتر :  شتر حیوانی اهلی می باشد که در مویر زندگی می کند. از آنجایی که شتر در روز به میزان کمی آب مصرف میکند عصر ها به سمت محل آب حرکت می کند.

عقرب و مار: این دو حیوان در کویر بسیار یافت می شوند و از آنجایی که سمی هستند باید با برخی مراقب های ویژه در هنگام گزیده شدن آشنایی داشته باشید.

سوسمار : در کویر های ایران سوسمار های زیادی اللخصوص بزمچه یافت می شود . سوسمار ها بیشتر فرار هستند تا متهاجم ولی در کل خطرناک هستن.

شتر در بیابان های ایران

6- در ساعات گرم کویرنوردی نکنید

از کویر نوردی و راه رفتن در کویر در زمانی که دمای هوا در اوج خودش قرار دارد خودداری کنید. گرمای کویر بسیار طاقت فرسا و عذاب آور می باشد و احتمال دارد شما در دمای بسیار بالا دچار برخی مشکلات شوید.

7- علائم گرما زدگی را بشناسید

گرما زدگی بیماری است که احتمال ابتلا  به آن در کویر بسیار بالا است و بهتر است که قبل از سفر به کویر علائم آن را شناسایی کنید و اگر دچار آن شدید سریعا، خودتان را درمان کنید.

گرما زدگی

برخی وسایل مورد نیاز دیگر

 بهتر  است این لوازم را هم  ، درکنار خود داشته باشید .کلاه لبه دار ، لباس های مناسب، دستمال سر ،جوراب اضافه ، هدلامپ و کفش مخصوص کویر نوردی.