استان گلستان

مکان های دیدنی استان گلستان

مکان های دیدنی استان گلستان

استان گلستان  یکی از زیباترین استان های کشورمان دارای مناطق گردشگری طبیعی زیبا و تاریخ بسیار غنی می باشد. استان گلستان ، در کنار اتصال به دریا و درختان سرسبز ، مکان های نیمه بیابانی نیز دارد و این مسئله موجب آن شده که این استان تبدیل به یکی از شگفت انگیز ترین استان های ایران بشود. استان گلستان در کنار سرسبزی و زیبایی ، تاریخ غنی را در سینه خود دارد و تمدنی 7 هزار ساله را با خود به یدک می کشد. استان گلستان گزینه بسیار مناسبی برای سفر می باشد و سالیانه توریست های داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می کند. در این مقاله میخواهیم برخی از اماکن گردشگری استان گلستان را به شما عزیزان معرفی کنیم.

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال تنها  آبشار تمام خزه ایران می باشد که در 5 کیلومتری جنوب شهر علی آباد  کتول  واقع شده است. آبشار کبودوال آب قابل شرب و بسیار زلالی دارد . از زیبا ترین نکات این آبشار ، مسیر پیاده روی آن می باشد که قدم زدم و پیاده روی کردن در آن بسیار لذت بخش بوده و حس خوبی به شما القا میکند. چیزی در حدود 30 دقیقه طول می کشد که از محل پارک ماشین خود به آبشار کبودوال برسید. از نظر امکانات نیز در نزدیکی رودخانه مجموعه های مناسبی برای گردشگران وجود دارد پس از این بابت خیالتان راحت باشد.

کبود وال

گنبد قابوس

گنبد قابوس بلندترین برج آجری جهان می باشد که در شهر ” گنبد کاووس” استان گلستان قرار دارد. این بنای 72 متری که در زمان “کاووس بن وشمگیر ”  به شیوه رازی معماری  گردیده است . به گفته برخی مورخان این بنا در زمان حکومت ساسانی یک آتشکده بوده و آتش درون آنرا موبدان زرتشتی زنده نگه می داشته اند. این بنای  زیبا در سال 2012 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت گردید.

گنبد قابوس

جنگل النگدره

پارک جنگلی النگدره که در جنوب غربی شهر گرگان قرار گرفته است ، یکی از زیباترین شگفت انگیزترین پارک جنگل های ایران می باشد. جنگل النگدره در وسعتی 185 کیلومتری دارای 3 چشمه آب و یک رودخانه به نام “قلاشی” می باشد که این رودخانه از جنوب این جنگل به سمت شمال آن کشیده شده است. جنگل النگدره در هر فصل رنگ خاص خودش را می گیرد و این مسئله موجب آن شده است که این جنگل در نوع خود منحصر به فرد باشد. این پارک زیبا در مسیر جاده ناهار خوران قرار دارد. این جنگل یکی از بهترین جنگل های ایران می باشد.

النگدره

جنگل ناهار خوران

ناهار خوران نام یک روستا از توابع گرگان می باشد. این روستا 8 کیلومتر با مرکز شهر گرگان فاصله دارد و به نوعی کاملا جزئی از شهر گرگان است. جنگل ناهار خوران قدمت بسیار بالایی داشته و مربوط به دوران ژوراسیک است. مسیر دسترسی این جنگل بسیار زیبا و چشم نواز بوده و یکی از زیباترین جاده های کشورمان ایران می باشد.

ناهارخوران

گورستان خالد نبی

گورستان خالد نبی در مجاورت زیارتگاه خالد نبی بر فراز کوه “گوکچه داغ ” قرار دارد. این گورستان زیبا دارای سنگ های منحصر به فرد می باشد و همچنین از بالای کوه منظره بسیار زیبا و دلنشینی را دارا است این گورستان در 66 کیلومتری شهر کلاله قرار گرفته و روستای گچی سو با آن در حدود 6 کیلومتر فاصله دارد. اگر علاقه مند به دیدن مناظر زیبا و زیارت خالد نبی هستید می توانید به این  گورستان تاریخی سری بزنید. بهترین فصل سفر به این گورستان ، فروردین و اردیبهشت می باشد.

گورستان خالد نبی

چشمه گل رامیان

چشمه گل رامیان در شهر زیبای رامیان قرار دارد و یکی از منحصر به فردترین اماکن طبیعی استان گلستان می باشد. چشمه گل رامیان همانند یک استخر با عمقی در حدود 80 متر در دل جنگل قرار گرفته است. در طول فصل بهار وتابستان افراد زیادی برای آبتنی به  این چشمه می آیند اما متاسفانه امروزه عمق آب این چشمه زیبا کاهش چشمگیری داشته است.

چشمه گل رامیان

جزیره آشوراده و بندر ترکمن

بندر ترکمن یکی از شهرهای ساحلی زیبای استان گلستان و ایران می باشد که درهنگام سفر به استان گلستان حتما باید از این شهر نیز دیدن کرد. این شهر دارای ساحل و بازار ساحلی بسیار زیبایی می باشد و اگر به بندر ترکن رفتید حتما به اسکله  و بازار سالحی آن نیز سری بزنید.

جزیره آشورا ده ، تنها جزیره ایرانی دریای خزر می باشد که  چیزی در حدود 40 درصد خاویار ایران را تامین می کند. طبیعت گردان زیادی سالانه به این  جزیره زیبا سفر میکنند و از طریق بندر ترکمن با قایق بعد از 10 دقیقه به آن می رسند. جزیره آشورا ده در تمامی فصول سال میزبان پرنده های مهاجر مختلف مانند لک لک ، فلامینگو و … می باشد.

آشورا ده

ییلاق جهان نما

ییلاق جهان نما در روستای جهان نما واقع شده است که که یکی از زیباترین ییلاق های شمال کشور به شمار می آید. در این ییلاق زیبا زندگی بومی و ستنی جریان دارد و خبری از گوشی موبایل یا تلویزیون و هرگونه لوازم الکترونیکی نیست. ترجیحا در فصل تابستان به ییلاق جهان نما بروید و حتما با خودتان لباس گرم بردارید. جاده دسترسی به روستای جهان نما خاکی بوده و بهتر است با ماشین آفرود به آنجا سفر کنید. در مسیر ییلاق جهان نما روستایی به نام “درازنو” وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود. اگر از بلندی های دراز نو به پائین نگاه کنید میتوانید شهر گرگان و حتی قسمت هایی کشور ترکمنستان و بندر ترکمن را نیز ببینید.

ییلاق جهان نما