جاذبه های طبیعت گردی ایران

جاذبه های طبیعت گردی ایران

کشور ایران پر از شگفتی هایی می باشد که اگر بخواهیم تا ساعت ها راجع به آن صحبت کنیم ، زمان کم می آوریم. کشور ایران دارای طبیعت های بکر و مناظر زیبایی می باشد که توریست های بسیاری را از سراسر جهان و کشور به خود جذب می کند. در مقاله ی اماکن گردشگری ایران برخی از مناطق گردشگری طبیعی را به شما عزیزان معرفی کردیم  اما در این مقاله قصد داریم به صورت اختصاصی در مورد جاذبه های طبیعت گردی ایران صحبت کنیم. اگر دوست دارید به مناطق بکر سرزمین کشورمان سفر کنید با تراویل همراه باشید.

آبشار ویسادار آبویار

آبشار ویسادار با ارتفاع 20 متری سومین آبشار بزرگ استان گیلان می باشد. ویسادار به معنای “درخت بید”  بوده و  به جرات میتوان گفت که این آبشار زیباترین آبشار استان گیلان است که در 13 کیلومتری روستای آبویار قرار دارد. لذت تماشای فرود آب در گودال زیر آبشار و شنیدن صدای شر شر آب در این آبشار آرامش بسیار عجیبی به شما می دهد. آبشار ویسادار در ادامه به یک رود خانه تبدیل می شود که تماشای آن نیز شما را شگفت زده میکند. شما میتوانید با ماشین شخصی به این آبشار بروید و حتما توجه داشته باشید که در هنگام بارندگی به سمت آبشار ویسادار نروید.

آبشار ویشادار آبویار

مازیچال

مازیچال نام یک دهکده بسیار زیبا در منطقه کلاردشت استان مازندران می باشد. مازیچال به جزیره اقیانوس ابر ها معروف است و علت این مسئله ارتفاع2600 متری از سطح دریا می باشد. ریشه کلمه مازیچال برگرفته از کلمه “ماز” به معنای درخت بلوط و “چال” به معنای گودال بوده و دقیقا وصف کننده ی این منطقه است. تماشای یک صبح زیبا ، از پس ابرهایی که کوه ها را احاطه کرده اند یکی از علت های مهمی است که فصل به فصل گردشگران مختلفی را با مازیچال می آورد. اگر قصد داشتید که به مازیچال بروید حتما به یاد داشته باشید که در مازیچال ، سوئیت یا ویلا برای اجاره خیلی کم وجود دارد و حتما با خودتان چادر داشته باشید. نکته ی دیگر در مورد سفر به مازیچال این است که حتما با خودتان غذا و لباس گرم به همراه داشته باشید ، چرا که در مازیچال سفره خانه و رستورانی وجود ندارد که شما بتوانید در آنجا غذا بخورید و همچنین ارتفاعات آن بسیار سرد می باشد.

مازیچال مازندران

دریاچه گهر

دریاچه گهر که به نگین اشترانکوه مشهور است در 35 کیلومتری شهر درود استان لرستان قرار دارد. این دریاچه یکی از جاذبه های طبیعی در ایران می باشد که به خاطر عدم دسترسی با ماشین ، از گزند خرابی و آلودگی های انسانی در امان مانده و سالیانه به طور میانگین صد هزار توریست به این دریاچه زیبا سفر می کنند. دریاچه گهر یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین ایران است که عمقی در حدود 4 الی 28 متر را دارا می باشد. دریاچه گهر به دو قسمت ” کله گهر” (گهر بزرگ) و ” کره گهر” ( گهر کوچک) تقسیم می شود. دریاچه گهر در بیشتر فصول سال سرد بوده و بهترین زمان سفر به آن مرداد ماه و تیر ماه می باشد. برای دسترسی به دریاچه گهر می بایست ساعت ها پیاده روی کنید و همچنین برای اقامت در آن جا حتما با خودتان کیسه خواب و چادر به همراه داشته باشید. به علت وجود گراز های وحشی در این منطقه بهتر است در قسمت غربی دریاچه که دارای مکان هایی برای چادر زده هستند ، اقامت کنید

دریاچه گهر

قله دماوند

قله دماوند مرتفع ترین قله ایران و بلند ترین کوه آتشفشانی خاورمیانه می باشد که در استان مازندران واقع شده است. قله دماوند مظهر استواری و پایداری ایران بوده و اولین اثر طبیعی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران می باشد. صعود به قله دماوند در ماه های تابستان مساعد و ممکن بوده ولی مراتع سرسبز دماوند از فصل بهار دیدنی هستند.  قله دماوند در 69 کیلومتری شرقی تهران و 26 کیلومتری شهر دماوند قرار دارد و برای دسترسی به این قله میتوانید از شهر تهران وارد جاده هراز به سمت لار شوید و بعد از مدتی به قله دماوند برسید. برای صعود به قله دماوند ، نیاز است که حتما مقدمات کوهنوردی را فرا گرفته باشید و حتما با یک گروه کوهنورد حرفه ای به آن سفر کنید.

قله دماوند

تنگه رغز

تنگه رغز از زیباترین جاذبه های طبیعی شهر داراب استان فارس می باشد که تمامی المان های یک منطقه زیبا برای طبیعت گردی را در خود جای داده است. تنگه رغز دارای 64 آبشار می باشد که دو عدد از بلندترین های آنها آبشار کبوتر با ارتفاع25  متر و آبشار وداع با ارتفاع 46 متر هستند. این منطقه پر از چشمه ها وآبشار های پر آب می باشد و بهترین فصل سفر به آن اردیبهشت ماه تا مهر ماه است. قبل از سفر به این منطقه حتما آب و هوا را چک کنید چراکه این منطقه دارای باران های بسیار شدید می باشد و همچنین حشرات این منطقه زیاد است و با خودتان اسپری ضد حشره به همراه داشته باشید. تنگه رغز یک بهشت زیبا است که نمونه های آن در کشور های اروپائی دیده می شود و از این نوع مناطق طبیعی در جهان بسیار اندک وجود دارد و ما به شما پیشنهاد میکنیم که حتما به این منطقه زیبا سری بزنید.

تنگه رغز

کلوت شهداد

در دل استان کرمان یک منطقه گردشگری طبیعی وجود دارد که سالیانه ، طبیعت گردان و توریست ها ایرانی و خارجی را به سمت خود جذب می کند . این منطقه بیابانی ” کلوت شهداد “نام دارد که 100 کیلومتر از شهر کرمان فاصله دارد. کلوت به بیابانی می گویند که بر اثر فرسایش کوه ها توسط باد ایجاد شده است.  در اینجا همانند قصه ها یک شهر افسانه ای به نام ” کلوت ها” قرار گرفته که به شهر جن و پری ها شهرت دارد. به گفته باستان شناسان چند هزار سال قبل در اینجا تشکل های انسانی وجود داشته است اما با گذر زمان و افزایش دمای این منطقه ، مردم آنجا را ترک کرده اند. کمپ شهداد که در این منطقه احداث شده است امکان اقامت شبانگاهی را در این کویر فراهم ساخته و شما عزیزان با اقامت در این کمپ ها که به صورت آلاچیق هستد ، میتوانید بزرگی آسمان شب را مشاهده کنید. کلوت شهداد یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری استان کرمان می باشد.

کلوت شهداد

تنگه واشی

تنگه واشی یکی از جاذبه های گردشگری استان تهران می باشد که در 17 کیومتری شهر فیروزکوه قرار گرفته است. با توجه به این که تنگه واشی در مجاورت شهر تهران قرار گرفته  ، امکان سفر های یک روزه توسط تور های گردشگری به این منطقه فراهم شده و سالیانه هزاران نفر از تهران و شهرهای دیگر به این تنگه زیبا سفر می کنند. یکی از لذت های موجود در این تنگه زیبا قدم زدن در کنار رودخانه ای که به یک آبشار 15 متری می رسد می باشد. این منطقه دارای طبیعت بکری بوده و همچنین یکی از سه کتیبه معروف قاجار در این تنگه زیبا به دستور فتحعلی شاه حکاکی شده است. متاسفانه این منطقه زیبا در سال های اخیر توسط زباله های انسانی آلوده شده و از شما عزیزان خواهشمندیم که اگر به تنگه واشی سفر کردید حتما زباله های خود را از این منطقه دور کنید.

تنگه واشی

تفتان

کوه آتشفشانی تفتان با ارتفاعی در حدود 4042 متر تنها کوه آتشفشانی نیمه فعال ایران در استان سیستان بلچوستان و شهر خاش قرار گرفته است. ریشه کلمه این کوه از ” تپت” به معنای گرما گرفته شده است که از “تپتان” به ” تفتان” تغییر کرده. این کوه بسیار زیبا یک قله آتشفشانی به نام چهل تن دارد که از دهانه های آن به صورت دائم دود های گوگردی خارج می شود. برای صعود به این قله بلند در تمامی فصول می توان اقدام کرد و فقط در فصل زمستان این قله دارای سرمای طاقت فرسا می باشد. اگر دوست داشتید به این قله صعود کنید حتما با یک تیم کوهنوردی حرفه ای همراه شوید و صعود به قله های کوتاه تفتقان نیازی به آن ندارد که یک کوهنورد حرفه ای باشید. این کوه بلند دارای 3 دریاچه می باشد که دو عدد از آن ها شیرین و یکی شور می باشد. سفر به تفتان میتواند تجربه لذت بخش و خاطره انگیزی برای شما به ارمغان بی آورد.

قله تفتان

فیلبند

فیلبند نام یک روستا در استان مازندران می باشد که به روستای گشمده در مه معروف است. این روستا که در بالای کوه قرار گرفته مناظر طبیعی کم نظیر و فوق العاده ای دارد که گردشگران و طبیعت گردان را سوپرایز می کند. برای دسترسی به فیلبند باید وارد جاده هراز شوید و از خروجی فیلبند وارده جاده اصلی بشوید ، فقط حواستان باشد که راه را گم نکنید چرا که فیلبند یکی از زیباترین جاده های ایران را دارد. مسیر دسترسی فیلند آسفالت بوده اما در بعضی جاها کیفیت آن پائین است. پیشنهاد ما این است که غروب آفتاب را از فراز کوه های فیلبند تماشا کنید و حتما عکاسی کنید.

روستای فیلبند