اماکن گردشگری یزد

اماکن گردشگری شهر یزد

اماکن گردشگری شهر یزد

شهر یزد یکی از تاریخی ترین شهر های ایران ، اولین شهر خشتی ایران می باشد که شهرتی جهانی دارد. شهر یزد به شهر قنات ها و بادگیر ها شهرت دارد و این شهرت فقط خاص ایران نیست و به نوعی شهر یزد یک شهر بین المللی می باشد. در شهر یزد جاذبه های گردشگری بی شماری وجود دارد که برخی از آنها از بهترین اماکن گردشگری ایران به حساب می آیند. در این مقاله از سایت تراویل همراه باشید تا اماکن گردشگری شهر یزد را بشناسید.

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد یکی از زیباترین و بزرگترین مساجد ایران با 6 ورودی می باشد که در میدان امام خمینی شهر یزد قرار دارد. طبق گفته مورخان پایه بنای مسجد جامع یزد در زمان سلسله ساسانیان گذاشته شده است و در زمان تیموریان تکمیل گردیده. مسجد جامع یزد یکی از اماکن تاریخی با معماری قوی می باشد که دارای یک صحن و شبستان بزرگ و همچنین یک ایوان می باشد. اگر خواستید که از اماکن گردشگری شهر یزد دیدن کنید حتما به این بنای تاریخی سری بزنید.

مسجد جامع یزد

مجموعه و میدان امیر چخماق

مجموعه امیر چخماق که شامل تکیه ، بازار ، مسجد و آب انبار می باشد در زمان تیموریان و قرن نهم ساخته شده است. این مجموعه بسیار زیبا یکی از بزرگترین اماکن گردشگری شیراز می باشد که سالانه توریست های زیادی را به سوی خود جذب می کند. تکیه و مسجد امیر چخماق در سال 1341 در فهرست آثار ملی کشور ایران ثبت گردیده است. میدان امیر چخماق جلوه بسیار زیبایی داشته و یکی از نماد های شهر تاریخی یزد می باشد.

میدان امیر چخماق

آتشکده یزد ( آتشکده  ورهرام)

آتشکده ورهرام یکی از معروفترین و بزرگترین اماکن گردشگری شهر یزد می باشد. آتش این آتشکده در حدود 1500 سال است که روشن مانده و خاموش نشده است. برای بازدید از این آتشکده زیبا کافیست تا به خیابان آیت الله کاشانی شهر یزد بروید و از پشت پنجره تعبیه شده آتش آن را تماشا کنید. معماری این بنای تاریخی بزرگ ، برگرفته از معماری دوره هخامنشیان می باشد. نکته جالب در مورد این مکان تاریخی ، حوض ساخته شده در وسط آن است که زرتشتیان و مردم عادی در داخل آن سکه می اندازند.

آتشکده ورهرام

بوستان ناجی

بوستان ناجی یکی از اماکن گردشگری شهر یزد می باشد که در زمان قاجار به صورت باغ ساخته شده است. این باغ پس از اهدا به شهرداری امروزه به صورت یک بوستان در آمده. این بوستان زیبا دارای یک امارت مجلل و زیبا بوده که در مرکز آن قرار گرفته است. بوستان ناجی در بلوار شهید دشتی قرار دارد و دارای مجموعه پذیرایی و تفریح برای مسافران شهر یزد می باشد. این باغ در گذشته مالکی به نام ” ناجی ” داشته است که نام خود را از این فرد گرفته.

بوستان ناجی یزد

حمام خان و بازار

حمام خان از اماکن گردشگری شهر یزد در سال 1212 توسط محمد تقی خان بافقی حاکم زمان یزد ساخته شده است. این حمام در نزدیکی خیابان قیام شهر یزد قرار داشته و امروزه به شکل سفره خانه سنتی و رستوران در آمده است. معماری این حمام بسیار زیبا بوده و بازدید کنندگان خود را تحت تاثیر قرار می دهد.

میدان خان و بازار های آن نیز که در ضلع جنوبی خیابان یزد قرار دارند از دیگر اماکن گردشگری یزد می باشند. این میدان و بازار که در زمان قاجار ساخته شده است جزء فهرست آثار ملی ایران هستند.

حمام خان

خانه لاری ها

خانه لاری ها که در دوره قاجار ساخته شده ، یکی از اماکن گردشگری شهر یزد می باشد که در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد. معماری این بنای تاریخی کاملا شبیه معماری شهرهای کویری بوده و مالک آن حاج محمد لاری نام داشته است. این عمارت اعیانی دارای کاشی کاری های بسیار زیبا، نقاشی های متنوع ، درها و پنجره های بزرگ و آئینه کاری های ظریف می باشد.  همچنین این عمارت دارای یک بادگیر بزرگ همانند اکثر بنا های شهر یزد بوده و جمعا در حدود 6 هزار متر وسعت دارد.

خانه لاری ها

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یکی از قدیمی ترین باغ های ایران و اماکن گردشگری شهر یزد می باشد که  توسط محمد تقی خان بافقی ساخته شده است. این باغ دارای یک عمارت بادگیر بوده که بادگیر آن با ارتفاعی در حدود 33 متر بلندترین بادگیر خشتی جهان می باشد. این باغ به طور کلی از دو قسمت اندرونی و بیرونی تشکیل شده که در مجموع وسعتی به اندازه 70 هزار متر مربع دارد. باغ دولت آباد نوعی باغ  ” سکونتگاهی – حکومتی ” می باشد و بخش اندرونی آن محل زندگی حاکم و خانواده اش بوده است.

باغ دولت آباد یکی از زیباترین اماکن گردشگری شهر یزد می باشد و در سفرتان به شهر یزد حتما از آن دیدن کنید.

باغ دولت آباد

مدرسه ضیائیه ( زندان اسکندر)

مدرسه ضیائیه با قدمتی در حدود 10 قرن یکی از زیباترین اماکن گردشگری  یزد می باشد که در هنگام سفر به این شهر باید از این بنای تاریخی بازدید کرد. طبق روایاتی  قدمت ساخت این بنا مربوط به  دوره  حمله اسکندر مقدونی به ایران بوده و از آن به عنوان زندان استفاده می شده است و پس از قرن ها تغییر کاربری داده و از آن به عنوان مدرسه استفاده شده. این بنای زیبا بسیار با ابهت و بزرگ بوده و بازدید کنندگان خودش را به خود خیره می کند.

زندان اسکندر