جاذبه های گردشگری زنجان

جاذبه های گردشگری زنجان

جاذبه های گردشگری زنجان

زنجان یکی از زیباترین و تاریخی ترین شهر های ایران می باشد که شهرتی جهانی دارد. زنجان در طی قرن ها پایتخت اول کشور ایران بوده و از این حیث دارای اماکن گردشگری تاریخی بسیاری می باشد.  زنجان علاوه بر داشتن  اماکن گردشگری تاریخی  دارای جاذبه های طبیعی بسیار زیبا و منحصر به فردی بوده و سالانه طبیعت گردان بسیار زیادی را به سمت کوهستان های خود می آورد . جاذبه های گردشگری زنجان جزء بهترین جاذبه های طبیعت گردی ایران می باشند. در این مقاله با تراویل همراه باشید تا بتوانیم بیشتر با جاذب های گردشگری زنجان آشنا شویم.

گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه آرامگاه اولجایتو ، پادشاه الیخانیان می باشد که در سال 1312 ساخته شده است. گنبد سلطانیه یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری زنجان می باشد که در شهر سلطانیه این استان قرار داشته و سالیانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. گنبد سلطانیه سومین گنبد بزرگ جهان بوده و در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. شیوه معماری این بنای تاریخی در سبک آذری می باشد که به نحوی معماری ملی ایران نیز به حساب می آید.

جاذبه های گردشگری زنجان

غار کتله خور

غار کتله خور که  یکی از زیباتری اماکن گردشگری ایران نیز به حساب می آید، در فاصله 155  کیلومتری شهر زنجان و نزدیکی روستای گرماب واقع شده است. این غار آبی – خاکی که طی 120 میلیون سال در دل کوه ایجاد شده ، دارای قندیل های آهکی بسیار مرتفع و زیبایی بوده که شما را مات و مبهوت خود می کند. اگر به استان زنجان سفر کردید حتما به این جاذبه ی گردشگری سری بزنید.

جاذبه های گردشگری زنجان

دودکش جن

پدیده دودکش جن نوعی پدیده طبیعی و فرسایشی می باشد که نمونه های آن در کشور های خارجی دیده می شود اما این پدیده طبیعی در شهرستان ماه نشان استان زنجان نیز وجود دارد. دودکش جن که به آن “هودو” نیز گفته می شود، یک سنگ دچار فرسایش می باشد که دارای یک مناره بوده و یک سنگ دیگر نیز بر روی آن قرار گرفته است. این نوع سنگ ها شکلی شبیه قارچ به خود می گیرند. متاسفانه در سال های اخیر ، به علت کاستی در محافظت ، این پدیده های طبیعی در معرض خطر قرار گرفته اند اما دودکش جن هنوز یکی از قشنگ ترین جاذبه های گردشگری زنجان می باشد.

جاذبه های گردشگری زنجان

بازار سنتی زنجان

بازار سنتی شهر زنجان که در مرکز شهر زنجان قرار دارد ، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استان زنجان می باشد. ساخت این بازار در زمان آغا محمد خان قاجار آغاز شد و در زمان فتحعلی شاه قاجار پایان یافته است. بازار زنجان عنوان طولانی ترین بازار ایران و جهان را به خود اختصاص داده است و معماری مساجد ، سراها و گرمابه های آن بسیاری از توریست های ایرانی و خارجی را به سمت شهر زنجان می کشاند. قدم زدن در بازار زنجان و حس خنکی هوا در آب و هوای گرم، در هنگام سفر به زنجان را از دست ندهید.

جاذبه های گردشگری زنجان

مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان در زمان فتحعلی شاه قاجار در شهر زنجان توسط یکی از فرزندان فتحعلی شاه به نام عبدالله میرزا دارا ساخته شده است. مسجد جامع زنجان که به مسجد سید نیز معروف است ، یک مسجد در طرح چهار ایوانی بوده و در زمره بزرگترین و زیباترین مساجد دینی و اماکن تحصیلی اسلامی می باشد. مسجد سید  جزء قشنگترین و زیباترین جاذبه های گردشگری زنجان می باشد که بنای آن ارزش دیدن را دارد.

جاذبه های گردشگری زنجان

تپه های ماهوری ماهنشان ( آلا داغ لار)

اگر از سمت تبریز به  زنجان سفر کنید ، با رشته تپه های رنگی مواجه می شوید که نمونه های آن فقط در فیلم های خارجی و هالیوودی دیده می شوند. آلا داغ لار که در معنای لغوی به ” کوه های رنگارنگ ” معنا می شود در شهرستان ماهشنان واقع در 120 کیلومتری شهر زنجان قرار دارد. خود کلمه ماه نشان از کلمه ” ماد نشان ” گرفته شده است و علت آن زندگی قوم ماد در روستایی، در حدود 15 کیومتری شهرستان ماه نشان بوده است. تپه های آلا داغ لار نمایشی از رنگ آمیزی و نقاشی خداوند بر روی زمین می باشد که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. آلا داغ لار نگین جاذبه های گردشگری زنجان می باشد.

جاذبه های گردشگری زنجان

رخت شوی خانه

بنای رخت شوی خانه زنجان در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی ساخته شده است. این بنای تاریخی ، توسط دو برادر معماری گردیده و زمین آن توسط شهردار وقت استان زنجان خریداری شده است. هدف از ساخت رخت شوی خانه در اصل محلی برای امنیت بیشتر زنان بوده است. معماری این بنا به گونه ای می باشد که شما نمی توانید شبیه آن را در هیچ یک از قسمت های ایران بیابید. در حال حاضر این بنای تاریخی بزرگترین موزه شهر زنجان می باشد که و در آن لباس های محلی ، زیورآلات و ..  به فروش می رسند.

جاذبه های گردشگری زنجان

امیدواریم از مقاله جاذبه های گردشگری زنجان استفاده کامل برده باشید. جهت اطلاع از آخرین تور های گردشگری می توانید به سایت تراویل  مراجعه فرمائید.